Laminat Parke Uygulama


LAMİNAT PARKEDEKİ TEMEL KURALLAR

1) Parke montajı en az 18 C lik ortam ısısında yapılmalı, zemin sıcaklığı 15 C den az olmamalı, nem ise %50 ila %75 aralığında kalmalıdır. Lütfen uygulama yapılan alanı montaj esnasında havalandırmayınız.

2) Görsel nedenlerden dolayı, paneller ana ışık kaynağına dik gelecek şekilde döşenmelidir.

3) Döşemeden önce, en sona konacak panelin genişliğini lütfen hesap edin: Bu genişlik 5 mm den az olmamalıdır. Gerekirse ilk sıraya döşediğiniz plakayı kesin.

4) Laminat Parkelerimiz, yüzer şekilde uygulanmaktadır. Yani zemine yapıştırılmaz, çivilenmez ve hiçbir şekilde alttaki döşemeye iliştirilmez.

5) Plakalar yerleştirilirken, asla panele doğrudan çekiç darbesi vurmayınız. Uygun bir takoz kullanılmalıdır. Böylelikle, takozun kilite doğru şekilde oturduğundan ve kilitlerin sağlam bir şekilde birleştiğinden emin olunuz.

6) Montajın tam olarak belirtilen şekilde yapıldığından emin olunuz. Talimatların dışına çıkıldığı takdirde, bundan doğan hiçbir şikayet dikkate alınmayacaktır. Herhangi bir sorun olduğunda uygulama tarzını değiştirin yada montajı yarıda kesip derhal tedarikçinize başvurun.

DÖŞEME ÖN HAZIRLIĞI

Zemininizi yıllarca keyifle kullanabileceğinizden emin olmak için, lütfen uygulamaya geçmeden önce bu listeyi dikkatle inceleyiniz.

1) Şilte, izolasyon malzemesi ve laminat parke döşendikten sonra, kapının halen açılıp kapanabilmesini sağlamak için, zemin ve kapı arasında yeterince boşluk olup olmadığına bakınız. (En az 1 cm).

2) Ürünü uygulayacağınız yer uygun mu? (Nem, rutubet var mı?) Kullandığınız parke türünden emin olun.

3) Şu zeminler döşemeye elverişlidir: V 100 lambriler, PVC (eğer tamamı zemine yapıştırılmışsa) ahşap parke, seramik yer karosu, döşemelik mantarlı muşamba, klasik şap. Döşeme yapılacak alanın hazır olduğundan emin olunmalıdır. Eğer zemindeki nem miktarı ile ilgili bir protokol hazırlanmamışsa üretici hiçbir şikayeti dikkate almayacaktır.

4) Belirtilen zeminler laminat parkeye uygun değildir: Uzun tüylü kalın halılar fazla yumuşak olduğundan, döşemeden önce kaldırılmalıdır. Kompozit ürünler çok fazla nem içerdiğinden uygunluk göstermez.

5) Zeminin döşemeye önceden hazırlanması: Laminat parkeyi yalnızca, tamamiyle kuru, pürüzsüz, temiz, sert ve dayanıklı zeminlere uygulayın. Zemindeki küçük kusurlar uygun bir şilteyle tölere edilebilir. 4 mm den büyük olanlar ise 1 mm ye indirilmeli yada macunla tam olarak düzeltilmelidir. Yükseltilerin de düzeltildiğinden emin olun. Plakaları birbirine dik gelecek şekilde döşeyin.

6) Yalıtım malzemelerinin kullanımı: Parkenin uygulandığı yerde nem ve rutubete karşı yalıtım sağlayabilmek için, en az 2 mm kalınlığında PE (polietilen) yalıtım levhası kullanılmalıdır.

7) Parkenin hareket edebilmesi için alan bırakın: Laminat parke, doğal bir ürün olduğu ve temelini ağaç oluşturduğundan, doğal ürün özellikleri taşır, plakalar her dört yöne doğru uzar ve kısalır. Sonuç olarak, parkenin uygulandığı tüm yüzeylerde, parkenin hareketi için kenarlarda en az 10 mm yada metre başına 1,5 mm boşluk bırakılmalıdır. Bunun için döşeme bittiğinde çıkarabileceğiniz küçük takozları kenarlarda kullanın.

8) 12 m ve / veya 8 m den fazla ölçülen alanlarda, enine ve boyuna olmak üzere, minimum 10 mm veya 1,5 mm/m ekstra boşluk bırakılmalıdır. Bu boşluk kapı kenarlarında, odalar arasında ve koridor kenarlarında bırakılabilir. Tavsiyemiz geçiş profilinin çevresindeki plakayı keserek parkeye yeterli hareket alanı açmaktır. Yüzer sistem hiçbir şekilde sabitlenmemeli, süpürgelikler yere değil sadece duvara çakılmalıdır.

9) Uzama için bırakılan alanların kaplanması. Uygulamadan sonra boş bırakılan alanlar, parke renginde süpürgelik ve gerekli yerlerde geçiş profilleriyle kapatılmalıdır.

PARKENİN UYGULANACAĞI ZEMİN ÖNEMLİDİR

Laminat parke yapmaya karar verdiniz, kalitesinin ve şıklığının kusursuz olduğunu görüyorsunuz. Şimdi sıra mükemmel bir uygulama için uygun şartların olup olmadığını kontrol etmekte. Uygulama yapılacak alanın uygunluğu çok önemlidir.

Uygun zeminler:

• Ahşap, iyi yapıştırılmış PVC, iyice kurumuş seramik, muşamba.

• Şap (max.nem:2.0 cm%)

• Alanınıza yapacağınız şap analizi size, mevcut nem miktarını verir. Islak ve rutubetli odalar, saunalar, halı döşemeler döşemeye uygun değillerdir. Zemin kuru, düz, sıkı ve temiz olmalıdır. Küçük bozukluklar şilte ile tolere edilebilir ancak 3 mm den fazla olanlar şap veya macunla düzeltilmelidir.