Lamine Parke Uygulama


Lamine Parke Nedir?

3 Layer lamine parke; alt tabakası boylamasına, orta tabakası parçalı enlemesine, üst tabaka tekrar boylamasına gelicek şekilde laminasyon edilmiş %100 doğal ağaç katmanlarından meydana gelmiş üst tabakası cilalı bir parkedir. Bu katmanların ters çalışma yönlerinde laminasyon edilmesi sayesinde çalışması durdurulmuş bir parke ortaya çıkmaktadır.

Neden Lamine Parke?

1- Masif parkede yaşanan sorunlar bertaraf edilmiştir.

2- Ortamdaki ısı ve nem değişiklikleri neticesinde, parkede şekil bozuklukları oluşmaz. Bu sayede parke aralarında açılmalar ve zeminden kopmalar meydana gelmez.

3- Yapıştırma ve yüzer sistem döşemeye elverişlidir.

4-İlk döşemede sistre ve cila gerektirmez. Sonrasında masif parkeler gibi aynı sayıda sistre cila yapılabilir.

5- Masif ve lamine parkelerde sistre yapılabilir bölüm, parkelerin birbirleriyle birleşmesini sağlayan, lamba sıvananın üstünde kalan yaklaşık 4mm’lik bölümdür. Bu bölüm, masif ve lamine parkelerde marka ve modele göre değişiklik göstersede hemen hemen aynıdır.

6- Lamine parke, bazı ağaç cinsleri haricinde(kayın ve kanada akçaağacı gibi) yerden ısıtmaya uygundur.Yerden ısıtmalı sistemlerde yüzey ısısı 26-28 dereceyi aşmamalıdır. Bunun üzerindeki ısılar, hem parkelerinizin hem evdeki diğer ahşap eşyalarınızın, hem de sizin sağlığınız için uygun değildir.

Döşeme Sistemleri

3 layer lamine parkeler yüzer sistem ve zemine yapıştırmaya uygun olarak üretilmiş parkelerdir. Bu döşeme sistemlerinden birine kullanıcı kendine en uygun sistemi seçerek karar verir.

Zemine Yapıştırma

Zemine yapıştırma kullanıcıya ses konforu ve birde yerden yaklaşık %5’lik ısı tasarrufu sağlar. Yerden ısıtmada zemine yapışan parkeden ısı herhangi bir ısı kırılmasına uğramadan odanın içine transfer olur.

Yüzer Sistem

Montaj hızı ve parke altına geliştirilmiş izolasyon şilteleri sayesinde alt kata giden sesi kesmen ve alttan gelebilecek nem, rutubet ve soğuğa karşı ekstra önlem alınabilmesini sağlamaktadır.